Prishtina-Drita 0:1, Drenica-Llapi 2:0
18.03.2017 | 22:41
Janë zhvilluar dy ndeshje në kuadër të javës së 22-të në Vala Superligën e Kosovës në futboll. Drita ka shënuar fitore shumë të rëndësishme si mysafire e Prishtinës, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë, me rezultat 1:0. Kjo fitore i jep shpresa të mëdha skuadrës gjilanase në garën e mbijetesës, derisa për Prishtinën ky është një hap mbrapa në garën për titullin e kampionit. Golin e fitores për Dritën e shënoi futbollisti i ri, Leotrim Kryeziu, në minutën e 78-të, i cili arriti ta mposhtë pas dy tentimeve portierin prishtinas, Alban Muçiqi, pasi përfitoi nga topi i rikthyer nga traversa pas gjuajtjes së Arbnor Ramadanit. Drita ishte afër golit edhe në minutën e 58-të, por gjuajtja e Leotrim Kryeziut nga gjuajtja e lirë goditi traversën. Ndërkohë, në ndeshjen tjetër që u zhvillua në stadiumin “Bajram Aliu” në Skenderaj, Drenica e mposhti Llapin, me rezultat 2:0. Rivaliteti i madh në këtë ndeshje bëri që gjyqtari Bajram Gashi të ndëshkojë madje pesë futbollistë me kartonë të kuq, tre te Llapi dhe dy te Drenica. Golat për Drenicën i shënuan Taulant Dajaku në minutën e 69-të dhe Kreshnik Lushtaku, në minutën e 78-të.ffk-kosova.com