Vëllanimi-KEK-u 3:3, Vushtrria-Flamurtari 0:0
19.03.2017 | 18:34
Janë zhvillua takimet e javës së 18-të në Ligën e parë të Kosovës në futboll. Në kryendeshje të zhvilluar në stadiumin “Refki Aliu” në Vushtrri në praninë e mbi 2 mijë shikuesve, Vushtrria dhe Flamurtari i Prishtinës kanë luajtur baras pa gola 0:0. Me këtë pikë të fituar, Flamurtari edhe më tutje kryeson në renditje me me 38 pikë, një pikë më pak se Vëllaznimi i Gjakovës që gjendet në pozitën e dytë me 37 pikë. Në anën tjetër Vushtrria klasifikohet në pozitën e shtatë me 28 pikë sa kanë edhe KEK-u dhe Vllaznia në pozitat pesë dhe gjashtë.
Vëllzanimi i Gjakovës ndonëse ishte në epërsi 2:0, nuk ia doli që të fitoi përballjen me KEK-un dhe në fund rezultati ishte i barabartë 3:3.
Në këtë javë fitoren më të thellë e ka shënuar Dukagjini I Klinës I cili para shikuesve të vet ka mundur Deçanin 4:0. Me këtë fitore klinasit mbajnë hapin për kreun e renditjes dhe me 28 pikë gjenden në pozitën e gjashtë.
Vëllaznimi-KEK-u 3:3
Vëllaznimi dhe KEK-u kanë ndarë pikët, duke luajtur baras në njërën prej ndeshjeve kryesore të javës së 18 të Ligës së parë të Kosovës në futboll, e cila u karaktrizua me 6 gola dhe në momente me tensione, që rezultoi me 9 kartonë të verdhë e një të kuq.Rastin e parë në ndeshje gjakovarët e krijuan në minutën e 22 dhe atë e konvertuan në gol me realizator Albutrint Morinën.
Dy miniuta pa mbaruar pjesa e parë Jeton Dushi me këtë gjuajtje të furishme e kërkoi golin e dytë, mirëpo Hodaj ndërhyri suksesshëm.Ndërkohë, udhëtuesit në kundërsulm të shpejtë shfrytëzuan pakujdesinë e mbrojtjes gjakovare dhe përmes Leutrim Teplanit barazuan shifrat në 1:1.
Pjesa e dytë u karaktrizua me lojë më të fortë, me më shumë raste dhe gola e në momente edhe me tensione. 
Në minutën e 58 Lekë Vula lëshoi këtë mundësi të qindpërqindtë shënimi. 
E kjo u hakmerret vendësve pas 5 minutash. Visar Sahiti pas këtij depërtimi nga e djathta me këtë gol i kaloi në epërsi ‘elektricistët’. 
Në minutën e 69 njëri prej futbollistëve mysafirë luan me dorë në zonë të rreptësisë e gjyqtari Erdal Zasella menjëherë tregoi në pikën e bardhë. Derisa pritej ekzekutimi i penalltisë, Jeton Dushi goditi me kokë Ardian Hotin, për çka u përjashtua nga loja. Pas 6 minutash ndërprerje, Yll Myrta barazoi rezultatin në 2:2. 
Udhëtuesit e shfrytëzuan epërsinë numerike dhe nga ky kundërsulm i shpejtë sërish kaluan në avantazh me golin e dytë të Visar Sahitit. 
Në minutën e katërt të lojës shtesë, kuqezinjtë barazojnë shifrat në 3:3 me këtë gol të bukur të Egzon Gashit, që doli të jetë edhe rezultati përfundimtar i takimit.
Pavarësisht këtij barazimi, Vëllaznimi vazhdon të qëndrojnë në pozitën e dytë në tabelë me 37 pikë, ndërsa KEK-u me 28 mbetet në pozitën e 5-të.
 
Flamurtari i Prishtinës-edicioni 2016/2017
 
Vushtrria-edicioni 2916/2017 
 
 
 
Email to send to: *
Your name: *
Your E-mail: *
LIGA E PARË -
Vllaznia 1 : 0 Fushë Kosova 19.03.17 : 00:00
Vitia 2 : 2 Rahoveci 19.03.17 : 00:00
Kosova e Pr 2 : 2 Ballkani 19.03.17 : 00:00
Vëllaznimi 3 : 3 KEK-u 19.03.17 : 00:00
Dukagjini 4 : 0 Deçani 19.03.17 : 00:00
Vushtrria 0 : 0 Flamurtari 19.03.17 : 00:00
2 Korriku 3 : 2 Istogu 18.03.17 : 00:00
Ramiz Sadiku 2 : 2 Ulpiana 18.03.17 : 00:00
# Ekipi L F B H +/- P
1 Flamurtari 18 11 5 2 22 : 7 38
2 Vëllaznimi 18 11 4 3 31 : 14 37
3 Vllaznia 18 10 2 6 26 : 14 32
4 Dukagjini 18 8 6 4 28 : 14 30
5 KEK-u 18 8 4 6 20 : 16 28
6 Vitia 18 7 7 4 22 : 20 28
7 Vushtrria 18 8 4 6 19 : 17 28
8 Fushë Kosova 18 8 3 7 17 : 12 27
9 2 Korriku 18 6 8 4 30 : 21 26
10 Kosova e Pr 18 6 3 9 24 : 32 21
11 Ballkani 18 5 6 7 15 : 24 21
12 Ulpiana 18 4 5 9 17 : 31 17
13 Istogu 18 4 4 10 25 : 33 16
14 Ramiz Sadiku 18 4 4 10 14 : 25 16
15 Deçani 18 4 4 10 16 : 29 16
16 Rahoveci 18 3 5 10 10 : 27 14