Sigal Prishtina-Bashkimi 95:85
19.03.2017 | 09:29
Sigal Prishtina ka shënuar fitore në derbin e xhiros së 22-të në elitën e basketbollit kosovar duke e mposhtur Bashkimin nga Prizreni të shtunën mbrëma në kryeqytet me shifrat 95:85 (25:23, 24:21, 21:18, 25:23).
Në dy çerekët e parë u zhvillua një lojë e barabartë, dhe këtë e dëshmon më së miri rezultati pas 20 minutave të ndeshjes, 49:44, por ishte dhjetëminutëshi i tretë ai në të cilin bardhekaltrit luajtën më sigurt dhe filluan të shkëputeshin dalëngadalë në rezultat. Nikoqirët vazhduan me këtë ritëm edhe në çerekun e katërt, andaj edhe në fund triumfuan me 10 pikë epërsi.
Më i merituari për fitoren e Sigal Prishtinës ishte Drilon Hajrizi me 23 pikë, 6 kërcime e 4 asistime, kurse Fuquan Edwin kontribuoi me 15 pikë dhe Jabarie Hinds e Nenad Deliq shtuan nga 14 pikë secili. Ky i fundit pati edhe 8 kërcime e 6 aistime.
Në anën tjetër te Bashkimi më të dalluarit ishin Kayel Locke me 26 pikë e 6 kërcime dhe Justin Black me 25 pikë e 8 kërcime.
Në katër përballjet e deritashme ndërmjet këtyre dy skuadrave, Prishtina është ajo që udhëheq me 3 fitore e 1 humbje karshi Bashkimit, në ndeshjet e luajtura në Superligën e Kosovës, edicioni 2016/17.
Peja-Golden Eagle 110:78
Ashtu siç është pritur Peja ka triumfuar me lehtësi ndaj Golden Eagle Yllit me rezultat 110:78 (32:15, 30:22, 27:11, 21:30) në ndeshjen e luajtur të shtunën mbrëma në "Karagaçi" në kuadër të xhiros së XXII të Superligës së Kosovës në basketboll.
Te verdhezinjtë më të dalluarit ishin Arti Hajdari me 30 pikë, Cameron Rundles me 20 pikë, 3 kërcime e 10 asistime dhe Robert Abramovic me 13 pikë, 3 kërcime e 6 asistime. 
Ndërkaq të therandasit më efikasit ishin Trae Anderson me 25 pikë, 11 kërcime e 10 asistime, Ergin Grosha me 23 pikë e 10 kërcime dhe Ujkan Karanezi me 13 pikë e 7 kërcime.
Trepça-Vëllaznimi 98:74
Trepça e ka mposhtur Vëllaznimin me rezultat 98:74 (26:25, 28:21, 21:12, 23:16) në kuadër të xhiros së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll.
Prej fillimit të ndeshjes e deri në fund ishte skuadra mitrovicase, ajo që e diktoi ritmin e lojës dhe kështu në fund ia doli të triumfoj me 24 pikë dallim.
Më të dalluarit te Trepca ishin Scott Montrael me 26 pikë, 8 kërcime e 4 asistime, Jeremy Wise me 21 pikë, 3 kërcime e 11 asistime dhe Samir Zekiqi me 19 pikë, 7 kërcime e 7 asistime.
Në anën tjetër te Vëllaznimi më efikasit ishin Beq Kovaqi me 23 pikë, 8 kërcime e 3 asistime dhe Musab Mala me 17 pikë, 3 kërcime e 10 asistime.basketbolli.com
Email to send to: *
Your name: *
Your E-mail: *
Basketboll: Super Liga "Meshkujt" -
Borea 64 : 110 Sigal Prishtina 13.12.17 : 00:00
Peja 68 : 110 Golden Eagle Ylli 13.12.17 : 00:00
Bashkimi 110 : 59 Kerasan Prishtina 13.12.17 : 00:00
Rahoveci 64 : 78 Trepça 13.12.17 : 00:00
# Ekipi L F B H +/- P
1 Sigal Prishtina 13 13 0 0 1302 : 791 26
2 Bashkimi 13 10 0 3 1181 : 897 23
3 Rahoveci 13 8 0 5 1098 : 1087 21
4 Golden Eagle Ylli 13 7 0 6 1180 : 1136 20
5 Peja 13 5 0 8 1010 : 1140 18
6 Trepça 13 4 0 9 979 : 1148 17
7 Kerasan Prishtina 13 3 0 10 961 : 1217 16
8 Borea 13 2 0 11 963 : 1258 15
Basketboll: Super Liga "Femrat" -
Bashkimi 71 : 34 Drita 02.12.17 : 00:00
Vëllaznimi 20 : 0 Kalaja 02.12.17 : 00:00
Pro Bet Prishtina 104 : 39 Vushtrria 02.12.17 : 00:00
Trepça 48 : 88 Penza 02.12.17 : 00:00
Kastrioti 85 : 47 Sfera 02.12.17 : 00:00
# Ekipi L F B H +/- P
1 Pro Bet Prishtina 9 8 0 1 697 : 402 17
2 Penza 9 8 0 1 657 : 383 17
3 Bashkimi 9 6 0 3 521 : 408 15
4 Kastrioti 8 6 0 2 536 : 447 14
5 Vëllaznimi 9 5 0 4 417 : 437 14
6 Trepça 8 5 0 3 483 : 486 13
7 Kalaja 9 3 0 6 446 : 543 12
8 Drita 9 2 0 7 461 : 555 11
9 Sfera 9 1 0 8 504 : 724 10
10 Vushtrria 9 0 0 9 345 : 682 9